Menu

Ostrzeżenia dla podróżujących

20 września 2018

Etiopia - ostrzeżenie dla podróżujących

Data aktualizacji: 20.09.2018

Treść aktualizacji: podniesienie poziomu ostrzeżenia dla pogranicza pomiędzy Oromia i Somali; podniesienie poziomu ostrzeżenia dla Gambela.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do:

  • obszarów przygranicznych z Erytreą, Sudanem, Sudanem Południowym i Kenią;
  • pogranicza pomiędzy stanami Oromia i Somali, w szczególności miast Dire Dawa, Harar, Jijiga i okolic;
  • regionu Somali, a w szczególności obszarów położonych w pobliżu granicy z Somalią (także z Puntlandem);
  • regionu Gambela.

Na pozostałym obszarze Etiopii MSZ zaleca zachowanie szczególnej ostrożności.

Na obszarach przygranicznych operują grupy zbrojne oraz grupy przestępcze. Istnieje groźba porwań.

Choć od lipca 2018 r. Erytrea i Etiopia stopniowo normalizują swoje stosunki, nie można wykluczyć incydentów na pograniczu.

Na pograniczu pomiędzy stanami Oromia i Somalia od miesięcy trwa krwawy konflikt na tle etnicznym pomiędzy ludami obu stanów.

W regionie Somali trwa konflikt na tle etnicznym. Obszar jest objęty działaniami wojska z uwagi na wysokie zagrożenie próbami przenikania przez granicę zbrojnych ugrupowań somalijskich.

W regionie Gambela występuje bardzo wysokie zagrożenie przestępczością pospolitą. Na tym obszarze operują liczne rodzime grupy przestępcze dokonujące brutalnych rabunków. Do regionu w celach rabunkowych i porwań przenikają też bandyci z sąsiedniego Sudanu Płd.

Podczas podróży po Etiopii należy mieć na uwadze możliwość pojawiania się ulicznych protestów o zasięgu lokalnym, które niejednokrotnie przybierają formę grabieży i aktów wandalizmu. Należy także liczyć się z występującymi lokalnie konfliktami pomiędzy poszczególnymi grupami etnicznymi, co może ograniczać możliwości przejazdu i poruszania się.

Etiopia jest państwem zagrożonym terroryzmem. Szczególnie narażone są duże miasta, w tym stolica, Addis Abeba.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.


MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.