Menu

Ostrzeżenia dla podróżujących

1 października 2018

Indonezja - ostrzeżeni dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 01.10.2018

Treść aktualizacji: informacja o trzęsieniu ziemi i tsunami w Środkowym Sulawesi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże, które nie są konieczne:

  • do prowincji Środkowe Sulawesi i Papua, w których operują uzbrojone grupy i dochodzić może do starć z siłami rządowymi;
  • na wyspy Lombok i Gili, na których doszło do znacznych zniszczeń w wyniku trzęsienia ziemi w sierpniu 2018 r.

Na pozostałym terytorium Indonezji, zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności.

Zagrożenie terroryzmem w Indonezji, w tym Dżakarcie i na Bali pozostaje znaczące pomimo zdecydowanych kroków podejmowanych przez władze miejscowe. Ostrożność należy zachować w szczególności w miejscach mogących być celami ataków (hotele, restauracje, kluby nocne, targi i centra handlowe). Poziom zagrożenia może wzrastać w okolicach indonezyjskich i międzynarodowych świąt.

Indonezja leże w strefie tzw. Pacyficznego Pierścienia Ognia. Regularnie dochodzi tu do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Możliwe są również tsunami (w wyniku tsunami z 2004 r. na Indonezji zginęło ponad 130 tys. osób). W ostatnim czasie miały miejsce następujące zdarzenia:

  • We wrześniu 2018 r. doszło do trzęsienia ziemi i tsunami w prowincji Środkowe Sulawesi. Zginęło ponad tysiąc osób.
  • W lipcu i sierpniu 2018 r. doszło do trzęsień ziemi okolicach wysp Lombok i Gili. Śmierć poniosły setki osób. W związku ze znacznymi zniszczeniami, konieczna była ewakuacja turystów z tych popularnych wysp.
  • 28 czerwca 2018 r. doszło erupcji wulkanu Agung we wschodniej części Bali. W związku z emisją pyłów i gazów, władze zamknęły obszar w promieniu 4 km od krateru, ogłaszając 3. w 4-stopniowej skali poziom zagrożenia. Możliwe są czasowe zamknięcia lotnisk i problemy w opuszczeniu wyspy.

MSZ apeluje o zgłaszanie podróży w systemie Odyseusz.


MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.