Menu

Jamajka

(Jamajka)
Stolica: Kingston
Waluta: dolar jamajski (JMD)

Ostrzeżenia dla podróżujących

11 września 2018

Karaiby - ostrzeżenie dla podróżujących

Data ostatniej aktualizacji: 25.09.2018

Treść aktualizacji: usunięcie informacji o huraganie Isaac.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca zachowanie szczególnej ostrożności osobom podróżującym na Karaiby w okresie od początku czerwca do końca listopada każdego roku w związku z trwającym wówczas sezonem huraganów na Północnym Atlantyku.

Przez Karaiby regularnie przechodzą potężne huragany, które stwarzać mogą zagrożenie dla życia i zdrowia. W przypadku wystąpienia huraganu, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim mogą być bardzo ograniczone.

W 2017 r. huragany Irma i Maria doszczętnie zniszczyły wiele karaibskich wysp. Śmierć poniosły tysiące osób. Setki obywateli UE, w tym Polaków, nie były w stanie opuścić wysp, na których zniszczeniu uległy lotniska i drogi.

W przypadku podróży na Karaiby w sezonie huraganów należy na bieżąco śledzić informacje pogodowe w lokalnych mediach oraz na stronie National Hurricane Center. Należy również przemyśleć warunki w jakich podróż miałaby się odbywać oraz odpowiednio się przygotować (zakwaterowanie w bezpiecznym hotelu, zapas gotówki i leków na wypadek braku możliwości wydostania się z wyspy itd).


MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.


Informacje o państwie

Wjazd i pobyt

Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobytach turystycznych bądź związanych z wymianą kulturalną, jeśli pobyt nie przekracza 30 dni. W przypadku pobytu dłuższego niż wskazany bądź wizyty w innym celu, wymagana jest wiza wydawana przez Ambasadę Jamajki w Berlinie. W celu uzyskania bliższych informacji można zwrócić się do Konsulatu Honorowego Jamajki w Polsce pod poniższym adresem:

KONSULAT JAMAJKI W WARSZAWIE
ul. Hubickiego 27, 05-140 Serock
Tel. / Fax: (22) 782 71 35
Telefon komórkowy: 608 028 553
E-mail: kimar@qdnet.pl

Konsul honorowa pani Maria Dembowska

Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Wymaga się okazania biletu powrotnego. W przypadku turystów indywidualnych (bez wykupionego pakietu turystycznego) służby migracyjne mogą żądać okazania środków finansowych potrzebnych na deklarowany okres pobytu (gotówka lub karty kredytowe) oraz prosić o szczegółowy plan pobytu. Turysta powinien móc wykazać rezerwację w hotelu, pensjonacie czy zaproszenie od przyjaciół.
Obywatele państw, które obowiązuje wiza przy wjeździe na Jamajkę, mogą przebywać do 3 dni bez wizy w przypadku tranzytu przez Jamajkę.

Turystów obowiązek meldunkowy nie dotyczy.

Bezpieczeństwo

Istnieje zagrożenie przestępczością pospolitą (kradzieże) i kryminalną (zwłaszcza w Kingston). Incydenty w tym strzelaniny zwykle koncentrują się w dzielnicach znajdujących się w centrum miasta. Pomimo obecności patroli policyjnych, należy unikać poruszania się po opuszczonych częściach miasta oraz korzystania z transportu publicznego po zmroku, a nawet przebywania na opuszczonych plażach w ciągu dnia. Wskazane jest korzystanie jedynie z autoryzowanych przez Jamaica Tourist Board linii taksówek lub taksówek hotelowych. Podczas jazdy samochodem, należy zamykać drzwi na zamek. Należy zachować szczególną ostrożność przy korzystaniu z bankomatów. Nie należy stawiać oporu w przypadku próby kradzieży. Należy unikać przebywania w tłumie np. podczas publicznych demonstracji. Nie należy nosić biżuterii w miejscach publicznych bądź innych wartościowych przedmiotów, które mogłyby zwrócić uwagę.

Nie należy pozostawiać rzeczy bez opieki, także w pokojach hotelowych. Wskazane jest korzystanie z hotelowych sejfów. W związku z przypadkami przemocy w okolicy Mountain View na trasie z lotniska do miasta, zaleca się korzystanie z alternatywnej oznakowanej trasy Humming Bird przez South Campo Road.

Numery alarmowe: 119 policja, 110 pogotowie ratunkowe.

Podczas planowania podróży do opisanego powyżej kraju, zalecamy zapoznanie się z ostrzeżeniami dla podróżujących, zawierającymi najnowsze informacje istotne dla bezpieczeństwa obywateli polskich na świecie oraz zgłoszenie podróży w systemie Odyseusz MSZ.

Ubezpieczenie

Ubezpieczenie zdrowotne nie jest wymagane przy wjeździe, ale turyści powinni się upewnić , że posiadają ubezpieczenie na wypadek konieczności skorzystania z opieki lekarskiej. Uznawane są tylko ubezpieczenia firm międzynarodowych. Polisy wystawiane przez polskie firmy ubezpieczeniowe nie są honorowane. Lekarz może zażądać zapłaty w gotówce za usługę pomimo posiadanego ubezpieczenia.

Zdrowie

Przed wyjazdem na Jamajkę należy wykonać zalecane/obowiązkowe szczepienia (w tym celu należy skontaktować się z lekarzem chorób tropikalnych bądź z punktem szczepień - zwykle stosuje się szczepienia przeciwko tężcowi, zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny).
Mimo że na Jamajce nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej 1 roku życia, wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia przeciwko żółtej gorączce. Jeśli przed przyjazdem na Jamajkę odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu przeciwko ww. chorobie z jednoczesnym wydanie Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination). W roku 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
Zalecana jest profilaktyka przeciw malarii ograniczona do stosowania repelentów.
Ze względu na zagrożenie leptospirozą należy unikać kąpieli w otwartych zbiornikach wodnych. Należy unikać spożywania nieprzetworzonej żywności i nieprzegotowanej wody oraz jedzenia od ulicznych sprzedawców. Poza Kingston i Montego Bay opieka lekarska ograniczona. Polecany szpital: the University of the West Indies Hospital.

Informacje dla kierowców

Wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Ruch uliczny lewostronny.

Cło

Należy zgłosić służbom celnym wwóz dewiz w gotówce powyżej 10 tys. Obowiązuje całkowity zakaz wywozu roślin, owoców i zwierząt. Zabroniony jest wwóz narkotyków, broni palnej i materiałów wybuchowych, wydawnictw pornograficznych i okultystycznych, żywności, kawy, kwiatów i roślin. Nie można odzyskać podatku VAT od zakupionych towarów.

Przepisy prawne

Posiadanie do 2 uncji marihuany jest „lekkim wykroczeniem”. W 2015 r. zalegalizowano marihuanę leczniczą. Wywożenie jakiejkolwiek ilości marihuany jest nielegalne i srogo karane. W związku z tym zaleca się osobiste pakowanie bagażu oraz unikanie przenoszenia czegokolwiek na prośbę osób trzecich przy wjeździe/wyjeździe.

Homoseksualizm jest nielegalny.

Święta

Nowy Rok, Środa Popielcowa, Wielki Piątek, Wielkanoc (niedziela i poniedziałek), 23 maja -Święto Pracy, 1 sierpnia - Dzień Emancypacji, 6 sierpnia - Święto Niepodległości, 20 października - Dzień Bohaterów, 25-26 grudnia - Boże Narodzenie.

Przydatne informacje

Zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z placówką państwa członkowskiego UE, zachęcamy do korzystania z wyszukiwarki na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/consularprotection/content/home_pl

JAMAJKA, Kingston

Konsul honorowy RP: Irena Cousins

35 Millsborough Crescent

Kingston 6

tel.: (1 876) 927 63 06

fax: (1 876) 978 92 13

e-mail: kmrlmc@cwjamaica.com

MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń.