Menu

Ostrzeżenia dla podróżujących

8 sierpnia 2017

Wenezuela - aktualizacja ostrzeżenia dla podróżujących

W związku z napiętą sytuacją polityczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Wenezueli.

W całym kraju, w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych.

W kraju występują braki w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby, w tym leki i szczepionki. Odnotowuje się ciągły wzrost przestępczości. Notorycznie występują braki paliwa. Brak jest dostępu do gotówki, a systemy płatności elektronicznej często są niewydolne.

Możliwe są poważne utrudnienia telekomunikacyjne, w transporcie lądowym oraz lotniczym. Niektóre międzynarodowe linie lotnicze ograniczają połączenia z Wenezuelą, a dostępne loty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Granice lądowe z Kolumbią i Brazylią mogą być okresowo zamykane.

W przypadku dalszego pogorszenia sytuacji, możliwości udzielenia pomocy konsularnej obywatelom polskim w Wenezueli mogą być ograniczone.

Osobom przebywającym w Wenezueli zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, bieżące śledzenie sytuacji, unikanie zgromadzeń publicznych i stosowanie się do zaleceń sił porządkowych. Zaleca się również zgłoszenie podróży w systemie rejestracji Odyseusz oraz o kontakt z Ambasadą RP w Caracas.


MSZ dokłada wszelkich starań, aby zawarte w tym miejscu dane były rzetelne, wyczerpujące i aktualne, jednak mają one charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Treść powyższego ostrzeżenia pozostaje aktualna do czasu publikacji nowego komunikatu.


Poziom zagrożenia

 • Zachowaj zwykłą
  ostrożność
 • Ostrzegamy
  przed podróżą
 • Nie
  podróżuj
 • Opuść
  natychmiast